NFT Nedir?

NFT'ler ile ilgili küçük bilgiler

NFT Nedir?
Reklamlar

NFT Nedir?

Son dönemde herkesin merak ettiği konulardan birisi de, NFT kavramı. Non Fungible Token ya da Türkçe’deki karşılığı ile Değiştirilemez Token olarak ifade edilen NFT’ler diğer kripto paraların aksine takas edilemiyor. NFT haline getirilen herhangi bir fotoğrafın / eserin milyonlarca dolar karşılığında alıcı bulması sonrasında NFT nedir? NFT nasıl yapılır? sorguları arama motorlarında adeta tavan yaptı.

NFT ne kadar popüler oldu? sorusunu rakamlar ile anlatmak gerekirse: 2020 yılının ilk yarısında 12,1 milyon euro olan NFT işlem hacmi, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde 9,4 milyar euro seviyesine çıktı. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yaşanan kar fırtınasında çekilen bir fotoğraf, NFT haline getirilerek Open Sea’de satışa çıkarıldı ve 863 dolar karşılığında alıcı buldu.

Bugüne kadar yapılan satın alma işlemlerine baktığımızda, 863 dolar adeta devede kulak. Tek bir NFT eserine milyonlarca dolar ödendiğini defalarca gördük.

NFT Nasıl Yapılır? 

Başlangıçta kulağa oldukça karışık gelen NFT teknolojisi, dijital dünyanın sunduğu imkanlar ile daha kolay bir hale geliyor. NFT, Ethereum isimli blok zinciri geliştiricileri tarafından hazırlanıyor. Bu blok zincirlerinin kaybolmamasını sağlayan ve işlemlerin kolay bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olan platformlar yer alıyor.

Her blok zincirinin pazar yeri ve cüzdan hizmeti farklıdır. Bundan dolayı da kullanım ağı geniş olan ve güvenilir bir blok zinciri seçmek odlukça önemlidir. Tüm bunlara sahip olduktan sonra da cüzdanınızı bağlamanıza ve NFT’ye çevirmek istediğiniz dosya ya da resmi yüklemenize izin veren bir platforma üye olmanız gerekir. Daha sonraysa NFT’ye çevirmek istediğiniz eserleri platforma yükleyebilirsiniz.

Kripto paralar ile benzer şekilde NFT’lerin de satıldığı borsalar / pazarlar bulunuyor. Bunlar arasında en popüler olanlar şunlar;

Rarible

SuperRare

OpenSea

Foundation Marketplace

NFT'ler bazı insanlara ne kadar değersiz görünse de ziyadesiyle değerli oldukları örnekler mevcut. Beeple, HUMAN ONE. Kasım ayında Christie's Müzayede Evi'nde 28.9 milyon dolara satılan Beeple'ın bir başka eseri HUMAN ONE da geçen yılın en pahalı NFT'leri listesinde yer alıyor. Zamanın çılgınlıklarından olan NFT'ler yeni zengin olma yöntemi gibi gözüküyor. 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Reklamlar