Expo 2021 Hatay Resmi Açılış

Hatay'da düzenlenen Expo 2021 hakkında bilgi edinmek ister misiniz?

Reklamlar

Neden Hatay?

Havası ılık, insanı sıcak, tabiatı zengin olan Hatay, dünyanın neresinden geliyor olursanız olun kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz bir şehir. Onlarca medeniyete ev sahipliği yapan bu şehir bugün hepsinden aldığı mirası harmanlandığı kucaklayıcı bir kültüre sahip. Tüm farklılıkları hoşgörüyle kucaklarken aynı zamanda UNESCO tecilli mutfağıyla da onları bir güzel besliyor. Bugüne kadar doğa sporlarının, aromaterapinin, gastronominin, tarihin ve kültür, inanç, gastronomi turizminin Türkiye’deki en önemli destinasyonlarından olan Hatay Expo 2021 ile birlikte tüm bu değerlerini dünyayla paylaşmaya, insanlığın yeni bir dünya arayışına destek olmaya hazırlanıyor.

Hatay, daha ziyade köklü geçmişi ve zengin mutfağıyla biliniyor olsa da aslında her yönüyle benzersiz bir şehir. Barış, kardeşlik ve hoşgörünün değişmeyen başkenti olduğu gibi insanlığın en eski yerleşim yerlerinden biri ve aynı zamanda da Türkiye’nin Ortadoğu’ya, Ortadoğu’nun da Anadolu’ya, Akdeniz’e ve Avrupa’ya açılan kapısı. Ayrıca onlarca medeniyetten devraldığı kültür mirası, tıbbi ve tarımsal değeri yüksek doğal zenginlikleri, elverişli iklimi başta olmak üzere çok sayıda süper güce ve sayısız sektörde açığa çıkmayı bekleyen güçlü bir potansiyele sahip.

Bugün, Hatay için bu bilgi mirasını dünyayla paylaşma ve bu potansiyeli açığa çıkarma vakti. Bu amaçla hep birlikte harekete geçiyor ve “Expo 2021 Hatay’’ yoluyla insanlığın iyi bir gelecek arayışına tarihi mirasımız ve kültürel zenginliklerimizle çözüm arıyoruz. Bunu yaparken; farklıları kucaklayan yaşam kültürü, bereketli toprakları ve tadına doyulmaz lezzetleriyle bilinen Hatay’ın aynı zamanda sanatçı, zanaatkar, şifacı ve girişimci yönünü açığa çıkarıyoruz. Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) koordinatörlüğünde Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 Nisan 2022 – 29 Ekim 2022 tarihleri arasında İskenderun ve Antakya olmak üzere iki dev alanda düzenlenecek olan Expo 2021 Hatay işte bu nedenle çok önemli. Hep beraber EXPO’da buluşalım; öğrenerek, eğlenerek, keşfederek, paylaşarak; insanlığın gelişimine katkıda bulunalım.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Reklamlar